Aceptar
Utilizamos cookies propias y de terceros para mejorar la experiencia de navegación y ofrecer contenidos y servicios de interés.
Al continuar con la navegación, entendemos que se acepta nuestra política de cookies.

Palmarés de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Gijón

Votos

(Total de votos recibidos 100)

(Puntuación 2,96)

clausura
FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINE DE XIXÓN PALMARES DE LA 47 EDICIÓN - PRIZE LIST 19 A 28 DE PAYARES DE 2009 - NOVEMBER 19th. To 28th. 2009
El Xuráu Internacional de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Xixón, compuestu por: Lenny Abrahamson, Kiko Amat, Christine Dollhofer, Andrés Gertrudix y Lucía Puenzo dio los premios que vien darréu a les películes participantes na Seición Oficial:

The International Jury of the 47th. Gijón International Film Festival, formed by Lenny Abrahamson, Kiko Amat, Christine Dollhofer, Andrés Gertrudix y Lucía Puenzo, has awarded the following prizes to the films participating in the Official Section:

PREMIU PRINCIPÁU D’ASTURIES AL MEYOR LLARGUMETRAXE (Best Feature Film) foi pa:

"LA PIVELLINA" de Tizza Covi y Rainer Frimmel
(Italia / Austria, 2009)
Pola so inaudita celebración de la felicidá davezu y una mirada íntima, tierna y emocionalmente honesta

PREMIU AL MEYOR DIREUTOR (Best Director):
LYNN SHELTON por "Humpday"
(Estaos Xuníos, 2009)
Con trazu seguru, frescu y personal, Lynn Shelton amuesa una escepcional percepción de la mente y la amistá masculina

PREMIU AL MEYOR ACTOR (Best Actor) (ex aequo):
MARK DUPLASS y JOSHUA LEONARD por "Humpday"
(Estaos Xuníos, 2009)
Pola construcción d’una rara pareya contemporánea que dinamita les llendes de la amistá masculina

PREMIU A LA MEYOR ACTRIZ (Best Actress):
PATRIZIA GERARDI por "La Pivellina"(Italia / Austria, 2009)
(Italia / Austria, 2009)
Patrizia Gerardi construye con detalles, enfotu y una infinita complicidá con la cámara, un personaxe conmovedor

PREMIU AL MEYOR GUIÓN (Best Script):
PHILIPPE LIORET, EMMANUEL COURCOL y OLIVIER ADAM por "Welcome" (Francia, 2009)
Ensin espurrimientu ni dogmatismu, Welcome ye a que l’ espeutador sienta en propies carnes ún de los bien de drames de la inmigración

PREMIU "GIL PARRONDO" A LA MEYOR DIRECCIÓN ARTÍSTICA (Best Art Direction):
GUSTAVO RAMÍREZ por "Mal día para pescar"
(España / Uruguay, 2009)
L’arte de Mal día para pescar reinventa la atmósfera y el mundu de la novela d’Onetti con crudeza y bayura

PREMIU ESPECIAL DEL XURÁU (Special Prize of the Jury):
"LE ROI DE L'EVASION" d’Alain Guiraudie
(Francia, 2009)
Un esplosivu y alloriáu convite que celebra con gran irreverencia tolo que ye importante

CURTIUMETRAXES

El Xuráu Internacional de Curtiumetraxes de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Xixón, compuestu por Silvia Grijalba, Pablo Agüero y Alberto Ferreiro, dio’l:

The International Jury of Shortfilms of the 47th. Gijón International Film Festival, formed by Silvia Grijalba, Pablo Agüero and Alberto Ferreiro, has awarded the:

PREMIU PRINCIPÁU D’ASTURIES AL MEYOR CURTIUMETRAXE (Best Short Film) a:
"BINGO" de Timur Ismailov
(Holanda, 2009)
Por espertar una emoción ensin falcatrúes

Y Mención Especial a:
"PABLO" de Nely Reguera
(España, 2009)
Por un guión que se llee ente llínees


NON FICCIÓN Y DOCUMENTAL

El Xuráu de la seición Non Ficción y Documental de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Xixón, compuestu por: Ricardo Menéndez Salmón, Elisabet Cabeza y Gabe Klinger dio’l

The NonFiction-Documentary Section Jury of the 47th. Gijón International Film Festival, formed by Ricardo Menéndez Salmón, Elisabet Cabeza and Gabe Klinger has awarded the

PREMIU NON FICCION/DOCUMENTAL (NON FICTION/DOCUMENTARY Prize) a la película:

"SAHMAN (BORDER)" dirixida por Harutyun Khachatryan
(Armenia / Holanda, 2009)

Pol so retratu d’ún de los munchos requexos escaecidos del planeta que padecen la arbitrariedá de les fronteres, reflexonando dende la mesma frontera ente realidá y ficción nel cine, y coxugando’l elocuente silenciu de los sos personaxes cola belleza d’una tierra desamparada

COMPETICIÓN ESPECIAL: RELLUMES
El públicu de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Xixón dio’l

The public of the 47th. Gijón International Film Festival, has awarded the

PREMIU "RELLUMES" ("RELLUMES" Prize) a la película:

"BARKING WATER" dirixida por Sterlin Harjo

FIPRESCI

El Jurado FIPRESCI de la 47 edición del Festival Internacional de Cine de Xixón, compuestu por: Oscar Peyrou, Blagoj Kunovski y Thomas Rothschild, dio’l

The FIPRESCI Jury of the 47th. Gijón International Film Festival, formed by Oscar Peyrou, Blagoj Kunovski and Thomas Rothschild, has awarded the

PREMIU FIPRESCI (FIPRESCI Prize) a:
"FRANCESCA" de Bobby Paunescu

XURÁU XOVEN
El Xuráu Xoven de la 47 Edición del Festival Internacional de Cine de Xixón, formáu por xóvenes d’ente 17 y los 25 años, dio los premios que vien darréu:

The Young Jury of the 47th. Gijón International Film Festival, formed by young people aged 17 to 25 years old, have awarded the following prizes:

PREMIU DEL XURÁU XOVEN AL MEYOR LLARGUMETRAXE (Young Jury Prize for Best Feature Film):
"WELCOME" dirixíu por Philippe Lioret
(Francia, 2009)

PREMIU DEL XURÁU XOVEN, AL MEYOR CURTIUMETRAXE (Young Jury Prize for Best Short Film):
"L'HOMME EST EL SEUL OISEAU QUI PORTE SA CAGE" dirixíu por Claude Weiss (Francia, 2009)


ENFANTS TERRIBLES
Los xóvenes espeutadores de la seición "Enfants Terribles" por medio de les sos votaciones, dieron los premios que vienen darréu:

The Young audience of the "Enfants Terribles" section have voted and decided to award the following prizes:

PREMIU ENFANTS TERRIBLES AL MEYOR LLARGUMETRAXE PA MENORES DE 13 AÑOS ('Enfants Terribles" Prize for Best Feature Film four audiences under 13 years-old):
"LES ENFANTS DE TIMPELBACH" Dirixíu por Nicolas Bary
(Francia / Luxemburgo, 2008)

Los xóvenes espeutadores de la seición "Enfants Terribles" coles sos votaciones, dieron el premiou que vien darréu:


The Young audience of the "Enfants Terribles" section have voted and decided to award the following prize:

PREMIU ENFANTS TERRIBLES AL MEYOR LLARGUMETRAXE PA MAYORES DE 12 AÑOS ('Enfants Terribles" Prize for Best Feature Film for audiences over 12 years-old):
"TURN IT LOOSE" dirixíu por Alastair Siddons
(Estaos Xuníos, 2009)

DÍA D'ASTURIES
El Xuráu de la seición "Día D'Asturies" , formáu por Justo Braga (en representación de la Radio Televisión del Principáu d’Asturies), María de Alvaro y Nacho Vegas, dio’l premiu "DÍA D'ASTURIES", patrocináu por TPA, EX AEQUO a los curtiumetraxes

The Jury of the "Día D'Asturies" section, formed by Justo Braga (Representing Asturias Television), María de Alvaro and Nacho Vegas, have awarded the "DÍA D'ASTURIES" prize, sponsored by TPA, EX-AEQUO to the shortfilms

"PUNTU" dirixíu por Eva Gallego Valdés
y
"TACONES" dirixíu por Benjamín Villaverde

NUEVOS REALIZADORES

El Xuráu del Premiu Nuevos Realizadores del Principáu d’Asturies, formáu por Ignacio Riestra, José Vega, Toni Rodero y José Luis Cienfuegos y Patrocináu pol Institutu Asturianu de la Mocedá (Conseyería de Cultura y Turismu del Principáu d’Asturies) y Caxastur, dio los sos premios a los proyeutos que vienen darréu:

The Jury of the Nuevos Realizadores del Principado de Asturias Prize, formed by Ignacio Riestra, José Vega, Toni Rodero and José Luis Cienfuegos, and sponsored by Instituto Asturiano de la Juventud (Consejería de Cultura y Turismo del Principado de Asturias) and Cajastur, have awarded the two prizes to the following projects:


Primer Premiu:
"NO MUERTO" presentáu por Pablo Sánchez Blasco

Segundu Premiu:
"POCACOLA" presentáu por Alvaro Fernández Fueyo

PROYEUTU CURTIU CANAL+
El xuráu formáu por Carlos J. Plaza, Guadalupe Arensburg y José Luis Cienfuegos, dio’l premiu "PROYEUTU CURTIU CANAL + 2009" al proyeutu de curtiumetraxe tituláu

The Jury formed by Carlos J. Plaza, Guadalupe Arensburg and José Luis Cienfuegos have awarded the "PROYECTO CORTO CANAL +" prize to the following project:

"LA RECOLECTORA DE LÁGRIMAS" presentáu por Sara Mazkarian